• Ponožková výzva 21. 03. 2024

• Tento deň sme si na znak oslavy ľudskej jedinečnosti obuli dve rozdielne ponožky. Naším cieľom je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Aby sa ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie či príležitosť na prácu stali samozrejmosťou.

• Svetový deň vody (22. 03.),
            ktorý je medzinárodným dňom jej oslavy a hlavne príležitosťou dozvedieť sa viac                                        o problémoch s ňou súvisiacich, sme podporili i my.
            Zúčastnili sme sa prednášky (Ekotopfilm), spojenej s premietaním filmu.
            Žiaci vyrobili v rámci tried rôzne výrobky venované dnešnej, aktuálnej téme „VODA“.
                                                       „Buď ako voda. Z nej všetko rastie“
                                                                               citát

• Veľkonočné prípravy v ŠKD

• Tak ako každý rok, aj tento, sa deti v ŠKD pripravujú na príchod Veľkej noci. Maľujú vajíčka a vyrábajú rôzne veľkonočné dekorácie.
            Dňa 19. 03. si pripomenuli ľudové zvyky a tradície spájajúce sa s Veľkou nocou.
            Príchod jari - ,,letečko"
            Vetvičky (nové leto) deti ozdobili „výduškami“ a farebnými stužkami. Vošli do každej triedy oblečené v krojoch a zaspievali tradičné ľudové piesne, ktoré sa kedysi spievali na Kvetnú nedeľu. Darovali každému vetvičku so stužkou a vajíčkom. Za odmenu dostali sladkosť do košíka.

• Prehliadka Hlohovského zámku

• Ďakujeme

Mgr. Art. Brianovi Brestovanskému, DiS., za profesionálny prístup, odborný výklad a získané vedomosti, ktoré dokázal odovzdať žiakom 3. a 4. ročníka, pri prehliadke Hlohovského zámku.

Zážitkovou formou si žiaci zopakovali a upevnili vedomosti nadobudnuté na hodinách vlastivedy.

• Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl

1. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ (Testovanie 9 2024, T9 2024) sa uskutoční 20. marca 2024 (streda), náhradný termín je 4. apríla a 5. apríla 2024 (štvrtok, piatok).
            2. Testovanie žiakov sa uskutoční z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra (okrem škôl s vyučovacím jazykom maďarským), maďarský jazyk a literatúra (v školách s vyučovacím jazykom maďarským) a z predmetov slovenský jazyk a slovenská literatúra (v školách s vyučovacím jazykom maďarským), ukrajinský jazyk a literatúra (na školách s vyučovacím jazykom ukrajinským).
            3. Testovania sa zúčastnia všetci žiaci 9. ročníka ZŠ a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.
            4. Informácie o Testovaní 9 sú zverejňované na https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9.
          • Beseda v mestskej knižnici so spisovateľom Tiborom Hujdičom

• Tibor Hujdič je zanieteným propagátorom čítania detí a deťom. Ako Pán Mrkvička zapaľuje v deťoch vášeň pre dobré knihy. Rozpráva o tom, prečo je čítanie dôležité a aké je úžasné. Veríme, že aj naši tretiaci po stretnutí s Pánom Mrkvičkom sa ešte viac nadchnú pre čítanie krásnych a zaujímavých kníh.

• Hollého pamätník - školské kolo

• 12. a 14. marca 2024 žiaci a žiačky 1. a 2. stupňa predviedli svoje recitátorské schopnosti počas školského kola súťaže Hollého pamätník. Žiaci súťažili v prednese poézie a prózy v troch kategóriách.
            Víťazi jednotlivých kategórií sa zúčastnia okresného kola, ktoré sa bude konať 26. – 27. marca 2024.
            Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa školského kola zúčastnili, víťazom blahoželáme a držíme im palce v okresnom kole.

• Telesná výchova inak

• Dnes sme mali so žiakmi 4. A triedy skrátenú hodinu TSV. Tento čas sme využili na
            pohybové aktivity v triede. Žiaci si pomocou hudby a tanečných videí zahrali súťaž
            Československo ma talent.
            Sami si vyskúšali úlohu porotcov a určili výherné miesta u chlapcov i dievčat.
            Hodina bola veľmi zábavná a niektorí žiaci si za odmenu odniesli pochvalu a zároveň
            jednotku.

• Ponožková výzva

• Rozdielne ponožky symbolizujú Svetový deň Downovho Syndrómu, pretože ľudia s Downovým Syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac. Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndróm.Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.

• Legoliáda v ŠKD

• Vo februári sme v rámci činností ŠKD tvorili stavby z lega.
            Deti si prostredníctvom hry precvičovali prácu v skupinách, jemnú motoriku, kombinatoriku a aj fantáziu. Výsledkom boli pekné stavby, ktoré sa stali v jednotlivých triedach súčasťou ich výzdoby.